dr Dorota Kuśmirek-Wrzos

Logopeda dziecięcy

Logopeda, członek Polskiego Towarzystwa Logopedycznego, Polskiego Towarzystwa Rehabilitacji Głosu, Provider Neuroflow, mioterapeuta funkcjonalnego ujęcia A. Kittel®, w trakcie nauki metody KinEmission, praktyk, badaczka i dydaktyk, literaturoznawca.

Na drodze praktyki terapeutycznej i naukowej przekonałam się, że fundamentem skutecznej pracy jest diagnoza uwzględniająca przyczyny i sposób powstawania zaburzenia mowy/ wady wymowy oraz zdolność do przebudowy już utrwalonych schematów i nawyków komunikacyjnych. Dlatego ważna jest dla mnie umiejętność takiej ich zmiany, która w tym procesie jak najlepiej wykorzystuje wrodzoną zdolność dostosowania się do środowiska (adaptacji). A wszystko to po to, by udoskonalić niedostatecznie wykształcone lub odzyskać utracone umiejętności językowe.

Prowadzę terapię, współpracując z innymi specjalistami, bo wiem, że takie wieloaspektowe,  całościowe ujęcie trudności moich Klientów skutecznie wpływa na jakość podejmowanych oddziaływań i istotnie skraca ich czas.

W swojej pracy kieruję się zasadą: „Bene dignoscitur, bene curatur”, która oznacza prymat wnikliwej diagnozy, weryfikowanej w procesie terapeutycznym, dbałość o dobro Pacjenta i należytą staranność proponowanych form oddziaływań. Istotna jest dla mnie efektywność podejmowanych działań, dlatego pracuję w oparciu o metody EBM (’postępowanie w oparciu o dowody naukowe’), śledzę metody i trendy terapeutyczne i wprowadzam je do swojej praktyki. 

Wykształcenie

Absolwentka Logopedii ogólnej i klinicznej Uniwersytetu Wrocławskiego oraz Filologii polskiej i Literaturoznawstwa Wydziału Nauk Humanistycznych KUL.

Odbyte szkolenia, kursy i warsztatyRok
Diagnoza i leczenie zaburzeń stawów skroniowo-żuchwowych w praktyce logopedy i neurologopedy, prowadzący – Damian Stucki D.O2022
Rehabilitacja głosu (moduł II zaawansowany), prowadzący – Barbara Sambor2022
Plastrowanie statyczne i dynamiczne w logopedii – kinesiotaping medyczny, prowadzący – Ewa Wojewoda2021
Staw skroniowo-żuchwowy wyzwaniem logopedy, prowadzący – Krzysztof Bieniek2020
Diagnoza i terapia CAPD wg metody Neuroflow ATS, prowadzący – Andrzej Senderski2020
Terapia miofunkcjonalna, prowadzący – Barbara Paradowska2019
Fizjoterapia w orofacium dla logopedów i neurologopedów, prowadzący – Roman Olejniczak2017